Çin’den Siber Tehditlere Karşı Hamle

Çin’den siber tehditlere karşı güçlendirecek hamle

1 Haziran 2017’de Çin’in yeni Siber Güvenlik Yasası (CSL) yürürlüğe girdi. CSL ve uygulama yönetmelikleri, Çin’de faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin uyumluluğunu gerektiren ve bazı durumlarda risk oluşturacak geniş bir net oluşturuyor. CSL’nin iki önemli bileşeni Çin’de üretilen tüm verilerin Çin’de kalması ve Çin sınırında veri aktarmaya karşı bir yasak olmasını hedeflemektedir.

360 Enterprise Security Group, aynı zamanda Qihoo 360 olarak da bilinirken, Çin’in yeni açılan ve ilk siber güvenlik yenilik merkezini yönetiyor. Şirket yakın zamanda hem yurtiçinde hem yurtdışında FBI’ya yardım etmekle birlikte güvenlik kamerası casusluk platformuyla ilgi haberlerde bulundu.

People’s Daily, Çin sivil-askeri entegrasyonu ülkenin siber savunmalarının bir parçası olarak kullanmayı amaçlayan ilk siber güvenlik yenilik merkezi açtığını bildirdi . Başlangıç olarak, merkez, askeri ile ilgili internet servislerini korumak için sistemler inşa edecek ve tehdit istihbaratını paylaşmak için bir mekanizma kuracak. Özel sektör katılımını teşvik edecek, küçük ve orta ölçekli şirketlerle Ar Ge çalışmaları için işbirliği yapacaktır.

 

Merkez ayrıca siber güvenlik yenilikleri yatırımı için bir fon oluşturacak ve devam eden tehditleri izlemek ve analiz etmek için siber milisleri ve ekipleri nasıl bir araya getireceğini incelenecek.Entegre Askeri ve Sivil Gelişme Merkezi Komisyonu ve “ilgili askeri birlikler” tarafından kuruldu. Merkezi, güvenlik şirketi olan 360 Enterprise Security Group’un Qihoo 360’un bir parçası olarak işlettiği için denetleyecek.
360 Enterprise Security Group başkanı Qi Xiangdong konuşmalarında şunları belirtti:

“Siber alanda kalkınmada öncü rol oynayan ABD ve İsrail gibi ülkeler, siber güvenlik şirketlerinin sanal dünyadaki bir ulusun ulusal savunma ihtiyaçlarını nasıl destekleyebileceğini gösterdi. Buna karşılık, siber savunmanın gelişimi, tüm sanayiyi artırmak için yardımcı olabilir. “

CSL tam olarak “Çin’de siber güvenlik gözetim ve yönetiminin yanı sıra şebekelerin inşası, işletilmesi, bakımı ve kullanımı” için de geçerli olduğu söyleniyor. CSL, ayrıca, tüm ’şebeke operatörleri’ için AB’ye benzer (yani Veri Koruma Yönergesi artı GSYİH) veri güvenliği, onay ve ihlal bildirim şartları kabul edilmekte;

Çin, ülkenin sivil-askeri entegrasyon ulusal stratejisi uyarınca geliştirilen ülkenin ilk siber güvenlik yenilik merkezini açıkladı ve Pekin’in ulusal siber savunmalarını artırma çağrısında bulundu.Yeni kurulan merkez, ordunun gelecekteki siber savaşları kazanmalarına yardımcı olmak için son zamanlarda siber güvenlik savunma sistemi kurma iddialı hedefi belirledi.Merkezi, Çin’in önde gelen siber güvenlik şirketlerinden 360 Enterprise Security Group tarafından işletilen sırasında merkezi de denetleyecek ve yönetecek olan Entegre Askeri ve Sivil Gelişme için Merkezi Komisyon ve ilgili askeri organların talimatıyla kuruldu.

Güvenlik grubunun başkanı Wu Yunkun’a göre, merkez, askeri alanda internet hizmetleri için siber savunma sistemleri ve askeri kullanıcılar için bir tehdit istihbarat paylaşım mekanizması inşa etmeye için titiz çalışma yapılıp bu konuya iyi bir şekilde odaklanmaları gerektiğini söyledi.Wu, pratik savaş şartlarını yerine getirebilecek siber savunma hizmetlerinin tedarikini garanti altına almak için daha küçük ve orta ölçekli şirketlerin teknoloji Ar-Ge projelerinde işbirliği yapmasını teşvik etmek için çalışacaktır.Özellikle merkez, yerel yönetimler, ordu ve işletmeler tarafından desteklenen siber güvenlik yenilik yatırımları ve araştırmacılar ekipleri için özel bir fon kurmak istiyor.

Ayrıca siber milis inşaatıyla ilgili bir pilot çalışma yapmak ve siber acil müdahale hizmetleri ve askeri ve yerel hükümet organlarına gelişmiş sürekli tehdit (APT) analiz ve izleme hizmetleri sunmak için bir mekanizma kurmak için kararlıyız. Reuters tarafından verilen habere göre, Endüstri ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığıkonuyla ilgili yazılı bildiriyi de taraflara yapmıştır.Buna göre taraflardan trojan gibi zararlılarla birlikte, yazılım ve donanım zafiyetleri, zararlı IP adresleri ile APTsaldırıları ve AET yöntemleri gibi komplike siber saldırı ve atlatma yöntemleri konusunda da rapor hazırlanması gerektiğinin talimatını veriyor.

Çin, uzun süredir siber güvenlik konusuna önem vermiş ve siber güvenlik alanının özellikle askeri alanda tanınmış etkisi, merkezi hükümet tarafından gittikçe değer verilmiştir. Çin’in Siber Yönetim Kurulunun (CAC) yayınladığı bir strateji belgesinde Çin, uluslararası statüsü ile büyük bir siber güç olarak uyumlu bir siber savunma geliştirmeyi taahhüt etti. 2035 yılına kadar bir gelişme zaman çizelgesine sahip ulusal bir hedef olduğunu belirtildi. Çin dışişleri bakanlığı ve CACtarafından yayınlanan uluslararası bir strateji belgesi, aktif savunmanın aynı askeri stratejisini izleyerek, siber alanda ulusal savunmanın Çin askeri modernizasyonunun önemli bir parçası olduğunu belirterek karar alındı.

“Siber alanda kalkınmada öncü rol oynayan ABD ve İsrail gibi ülkeler, siber güvenlik şirketlerinin sanal dünyadaki bir ulusun ulusal savunma ihtiyaçlarını nasıl destekleyebileceğini gösterdi. Törende, 360 Enterprise Security Group Başkanı Qi Xiangdong, siber savunmanın gelişimi sayesinde tüm sektörü canlandırabilir “ifadesini kullandı.

Ek Olarak buradan Çin Siber Güvenlik Yasaları Maddelerini Okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir