Dünyanın en sağlam maddesi üretildi

İnsanoğlunun Ürettiği En Sağlam Madde

Bilim insanlarının bir çok maddeyi karıştırarak, yeni bir madde ortaya çıkarması, artık günümüzde sıradanlaşmaya başladı.
Bilim insanlarının hayatımızı kolaylaştırdığı bir dönemde, bilim insanlarının da kendi hayatlarını kolaylaştırmaları için yaptığı projelerden biri olan,
Kübik bor nitrür adını alan bu madde %100 insan üretimi olması yanında elmas, çelik gibi maddeleri de ardında bırakarak, dünyanın en sağlam ve en dayanıklı maddesi olma ünvanını eline aldı.

 

Bildiğiniz üzere elmas, çelik gibi maddeler, sağlamlık açısından kendini kanıtlamıştı. Hatta 2005 yılına kadar dünyanın en sağlam maddesi elmas idi. Ancak 2005 yılında Bayreuth üniversitesinde ki bilim adamları, saf karbonu aşırı bir şekilde ısıtacak, yeni bir madde ortaya koydu. Bu madde, elmastan daha sağlam ve daha dayanıklıydı. Bilim insanları, üretilen bu yeni maddeye, hiperelmas ya da diğer bir adıyla toplanmış karbon nano çubuk (ADNR*) adını verdiler. Görünüş olarak mıknatıs ve ya siyah demiri andırıyordu. Peki bu madde nasıl elde edildi. Bilim insanları, saf karbon türlerinden birine, aşırı basınç ve sıcaklık uyguladıklarında farklı bir saf karbon ortaya çıkarıldığını biliyordu. Fakat alman bilim adamları, bu iki maddeyi kullanmamışlardı. bu iki madde yerine üçüncü bir madde olan Karbon fulleriti’I kullanmayı tercih ettiler. Karbon fulleriti’nin diğer adı buckministerfulleren ya da ‘’bucky topları’’ idi bu isimlerinin almasının nedeni ise, bu maddenin içinde bulunan 60 tane karbon atomunun bir araya gelerek futbol topuna benzer bir şekil oluşturmasından kaynaklanıyordu. Şekil Amerikan mimar Richard buckminister fuller (1895-1983)’in bulduğu geodezik kubbelerine benzediği için mimarın adı ile şereflendirilmiştir.

Elmasın içinde yer alan karbon atomları piramit şeklinde dizilmişti, fakat kübik bor nitrür de atomlar küçük çubuklar halinde ve iç içe geçmiş durumdaydı. Bu yüzden adına “nano çubuk ”denildi. Nano kelimesi yunanca bir kelimedir ve dilimize “cüce” ve ya “bodur” olarak geçmektedir.

Kübik Bor Nitrür’ün dayanıklılığı

Kübik bor nitrür’ün içinde bulunan atomların her biri bir mikron(metrenin milyonda biri) uzunluğunda, genişliği ise 20 nanometre(metrenin yirmi milyarda biri). İnsan vücudundan örnek verecek olursak, insan saç telinin ortalama elli binde birine denk gelmektedir. Kübik bor nitrür yüksek ısıya(2200 derece) ve yüksek basınca(atmosfer basıncının 200 bin katı) maruz bırakılarak elde edilmiştir.

Elmas ve Kübik bor Nitrür Karşılaştırması

Bir maddenin dayanıklılığı ancak ve ancak x ışınları ile ölçülür, bir maddenin yoğunluğu ise moleküllerin sıkışıklık derecesine bağlıdır. Kübik bor nitrür maddesi elmastan %0,3 daha yoğundur. Maddelerin dayanıklılığı ise sıkıştırılabilirlik ölçüsü olarak tanımlanabilir. Maddenin hacminin küçülebilmesi için her tarafından yapılan eşit basınca verilen isimdir. Dayanıklılığın birimi pascaldır. Kübik bor nitrür’ün dayanıklılık derecesi 491 pascal’dır, elmasın dayanıklılık derecesi 442 pascaldır, demirin ise 180 pascaldır.

Kübik bor nitrür o kadar sağlam bir maddedir ki 6mm(milimetre) kalınlığındaki bir kübik bor nitrür, anti-tank mermisinin karşısında asaletini bozmadan dimdik bir şekilde durabiliyor.
Bunu test eden bilim insanları videosunuda sosyal alemde paylaşmış. İşte test videosu:

Anti-Tank Mermisi Nedir?

Bu arada bilmeyenler için anti-tank mermisinden de kısaca bahsedelim. genelde yüksek kalibreli silahların harcı olan bu mermiler, savaşlarda rakip tankın sürücüsünü öldürmek için kullanılır.
Mermi hedefe çarptığında yumuşak olan kurşun ezilir ve bükülür, çekirdek ise asaletini koruyarak yoluna hız kesmeden devam eder. ve zırha saplanır.
Anti-tank mermisi bir tankın zırhını delip sürücünün ölmesine neden olabilecek kadar güce sahip olan, saniyede 1800-2000 hıza kadar oluşabilen bir mermi türüdür.

Kübik Bor Nitrür Özeliikleri

  •  Yüksek ısılara karşı göstermiş olduğu kimyasal direnç
  • 1370 Dereceye kadar dayanıklı dayanıklı
  • İyi ısı iletkenliği
  • İyi öğütme performansı, iyi yüzey kalitesi
  • Güçlü kimyasal inertlik.

(Kimyasal İnertlik = Bir maddenin kimyasal tepkime vermeye yatkın olmaması.)

 

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir