Defterdar | Bir Bilgenin Defteri
Edward Snowden Kimdir ? – Security Hell
Ana Sayfa / Serbest Makale / Edward Snowden Kimdir ?

Edward Snowden Kimdir ?

Edward Snowden ABD’li eski bilgisayar uzmanı ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) personelidir. Kendisi 21 Haziran 1983 tarihinde Kuzey Carolina, ABD‘de dünya gelmiştir. Tam adı Edward Joseph Snowden’dır. Validesi Wendy Snowden, babası Lonnie Snowden’dir. Jessica Snowden adında bir kız kardeşi vardır. Liverpool Üniversitesinden mezun olmuştur.

İlk iş deneyimini Maryland Üniversitesinde güvenlik uzmanı olarak yaşamıştır. 2006 yılında CIA’ya alınan Snowden global iletişim bölümüne atandı. 6 ay gizli bir okulda eğitildikten sonra diplomatik pasaport elde etti. Hemen ardından İsviçre’de siber güvenlik uzmanı olarak bilgisayar ağ güvenliği korumaktan sorumlu olarak iş hayatını sürdürdü.

2013 yılında NSA’da çalışmaya başlaması ile hayatında çok farklı bir evreye geçen Snowden buradaki pek çok gizli belgeyi kamuoyuna açıkladı.

Snowden açıkladığı belgelerde milyonlarca telefonun dinlendiğini ayrıca Facebook, Google, Microsoft, Yahoo, PalTalk, AOL, Skype ve Apple gibi üst düzey teknoloji devlerinin kullanıcılarına direkt olarak erişebilen PRISM adlı programla sağladığını beyan etmişti. Haberler önce İngiliz The Guardian’da sonra Washington Post Gazetesinde yer aldı. Haberde Verizon adlı telekomünikasyon şirketine bütün abonelerinin elektronik bilgilerini ve yapılan bütün yurt içi ve uluslararası aramaların kayıtlarını iletmesi talimat verildi. Aynı şekilde Microsoft’un da aralarvisi üzerinden NSA’nin kullanıcı mesajlarına erişimine izin verdiği ve hatta bu mesajların çözümlenmesi için gerekli olan yardımı sağladığını The Guardian’da yer aldı.

İcraatleri;

11 Eylül saldırılarından hemen sonra uygulamaya konan program sanal alemdeki bütün arama geçmişlerine, e posta içeriklerine, gönderilen dosyalara ve sohbet kayıtlarına ulaştı.

Yine Snowden’in açıklamalarına göre PRISMA isimli program Obama döneminde genişletilerek devam etti. NSA Başkanı Keith Alexander ise telefon dinleme ve internetteki faaliyetleri izleyerek pek çok terör eyleminin önüne geçtiklerini belirtti.Obama’da aynı şekilde sistemi savunurken sızdırılan bilgiler ile ilgilide Adalet Bakanlığı’na suç duyurusunda bulundu.

‘’Bu tür şeylerin yaşandığı bir toplumda yaşamak istemiyorum. Yaptığım ve söylediğim her şeyin kayıt altına alındığı bir dünyada yaşamak da istemiyorum’’ diyen Snowden ABD’den sınır dışı edilirken onlarca ülkeye de sığınma talebinde bulunmuştu.

Kimilerince kahraman diye atfedilirken Snowden kimilerine göre de vatan haini olmuştur. 23 Haziran 2013’de ülkesini terk edip Rusya’ya giden Snowden önce 1 yıllığına siyasi sığınma hakkı ardından 3 yıllığına oturma hakkı elde etmiştir.

Hakkında ScH

Kurucu

Check Also

Dünyanın en sağlam maddesi üretildi

İnsanoğlunun Ürettiği En Sağlam Madde Bilim insanlarının bir çok maddeyi karıştırarak, yeni bir madde ortaya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir