Bildiğiniz üzere Telugu son dönemlerin en çok konuşulan virüslerinden bir tanesi. Bir çok insanın iPhone’unun çökmesine sebebiyet veren bu virüs, çok kısa bir zamanda gündemdeki yerini aldı. Karakteri mesaj olarak cihazlara yollamanın iPhone’u kilitlemek için yeterli olduğu tespit edilmişdir. Telugu kelimesi Hintçe bir terimdir. Telugu virüsü iOS 11 kullanan kullanıcılar için büyük tehdit olmaktadır. iPhone sahibi olan kullanıcılar için herhangi bir uygulamadan mesaj vasıtasıyla başka biri tarafından gönderilerek gönderilen uygulamadan ya da tamamen telefonun çökmesine neden olmaktadır. Yapılmış olan testlerin hepsinden bu hatadan dolayı WhatsApp, Gmail, Facebook, Messenger ve Outlook gibi uygulamalar dahil olmak üzere diğer birbirinden farklı uygulamalarında etkilendiği keşfedilmiştir.

Şimdi gelelim bu virüsle karşılaştığınızda neler yapacağınıza…

iPad, iPhone ve Mac uygulamarında çökmeye sebebiyet veren bu hata için Apple yeni güncelleme paketlerini hazır hale getirmiştir. tvOS, iOS, macOS ve watchOS işletim sistemleri için bu yeni gücnellemeler indirilmeye hazır bir hale getirilmiştir.

Bu yapılan yeni güncellemeler ile beraberinde ;

  • Mac’ler ise macOS 10.13.3 sürümüne yükseltilmiştir.
  • Apple TV’ler tvOS 11.2.6 sürümüne yükseltilmiştir.
  • iPad ve iPhone’lar ise iOS 11.2.6 sürümüne yükseltilmiştir.
  • Apple Watch’lar ise watchOS 4.2.3 sürümüne yükseltilmiştir.

Bu güncellemeler ile sürümler bu şekilde daha üst bir seviyeye yükseltilmiş oldu. Apple’ın yaptığı bu güncellemeler Apple’ın takviminde bulunmuyordu. Başta da dediğimiz gibi ve konumuzun ana maddesi olan Telugu hatasının ortaya çıkması sebebiyle Apple’ın takviminde olmayan bu güncellemeler zorunlu olarak yapılmış oldu.

Bu güncellemeler sonrasında iOS güncelleme notlarına bir göz atalım isterseniz…

  • MacOS güncellemesinde ortaya çıkan Telugu hatası giderilip düzeltilmiştir.
  • Belirli karakter dizilerinin kullanılması neticesinde uygulamaların çökmesi sorunu giderilip düzeltilmiştir.
  • Bazı üçüncü taraf uygulamaların harici aksesuarlara bağlanamaması sorunu giderilip düzeltilmiştir.

Apple bu güncellemeleri aslında yapmayabilirdi. Neden diye soracaksınız… Hemen cevabı vereyim… Apple, şu an itibariyle iOS 11.3 güncellemesi üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Apple’ın yapacağı bu güncellemede bulunan beta sürümleri Telugu hatasını zaten giderip düzeltecekti. Apple’ın iOS 11.3 güncellemesi bu ay içerisinde yayınlanacağı planlanmaktadır. Apple’da bu süre içerisinde kullanıcılarının mağdur olmalarını göze almadığı için kendi takviminde bulunmayan mecburi bir güncellemeye giderek Telugu hatasını giderip düzeltmiş oldu.

Okuduğunuz için teşekkürler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir