Koç ve Sabancı’dan Ortak Kripto Para TC-Coin

Yakında piyasaya çıkacak olan TC Coin aslında güvenilir insanlar tarafından piyasaya sürülecektir.

Nihayetin de birisi Sabancı diğeri Koç’tur.

Koç, Sabancı, Doğan ve Ata Holdinge proje için teklif götürdüklerini ve holdinglerin konuya temkinli yaklaştıklarını söyleyen Alphan Manas, ’’Her grubun perakendeye ve dağıtıma yönelik, şirketleri olduğu için bu grupların birlikte çıkacak bir kripto paranın ortağı olmasının biz doğru olacağını düşündük ve Sabancı, Koç, Doğan ve Ata Holdinge teklif götürdük.
Onlar ilk aşama da olumlu karşıladılar fakat kanuni düzenlemenin yapılmasını bekliyorlar.
Eğer kanuni düzenleme yapılırsa böyle bir yapının içinde yer almak istediklerini söylediler’’
ifadelerini kullandı.

Bu proje ile diğer Coin şirketlerinin yok olacağını düşünüyorlar.
Manas, kripto paraların güvenilirliğini büyük şirketlerle göstermek istediklerini ve Koç ile Sabancı Holding’e projelerini sunduklarını ifade etti.İki holding ten de olumlu geri dönüş alındığını ve TC-Coin projesi için ortak şirket kurma çalışmalarının başladığını kaydeden Manas şunları söyledi:
’’Bu projeyi başlattığımızda dünyada ilk kez arkasında büyük holdinglerin olduğu sanal parayı kullanıma sunmuş olacağız.Ben yıllardır bu alanda çalışmalar yapıyorum. Türkiye Fütüristler Derneği’nin kurucu başkanıyım. Yani bu alanda tek başıma dijital para arzı (ICO) yapabilirdim.’’

Her iki holdingin otomobilden ev aletlerine kadar satışlarda kripto para kullanabileceği söyleniyor.
Alphan Manas sonradan yasallaşan bazı sektörleri de örnek vererek, dijital paranın kurumsal boyutta üretimle yasallaşması yolunda önemli bir adım olacağı belirttiği projeyle ilgili açıklamalarına şöyle devam etti:

’’Projedeki şirketlerle ortaklık yapmamızın amacı kamu otoritesinin bu alanda regülasyonu çıkarmasına zemin hazırlamak. Bugün Türkiye’de ICO yapılabiliyor. Yasal kısıtlama yok. Ama biz yine de büyük gruplarla beraber bunu yapmak istiyoruz. Birlikte hareket edilirse bu olur.
Büyük grupların bizim arkamızda olmasını ve kanuni düzenlemenin de bu şekilde hareket etmesini istiyoruz. Konu bira tavuk-yumurta, yumurta-tavuk ilişkisine dönmüş durumda.
Eğer gruplar derse ki düzenlemeyi bekleyelim. Düzenlemeyi bekleyeceğiz. Eğer devam edelim derlerse devam edeceğiz. 6 aydır bu konu üzerine çalışıyoruz. Kripto para arzının kanun veya yönetmelikle yapılabilir hale gelmesi gerekiyor. Dijital para da dünyada böyle yürüyor. Holdinglerle projeyi yaptığımızda, yatırımcının güveni sağlanacak.’’

Sistem Nasıl İşleyecek ?

Alphan Manas, sistemin işleyişine ilişkin şu bilgileri verdi:
’’Şirket belirlediği oranda kripto para arzı yapacak. Bunun bir fiyatı olacak ve insanlar diyelim ki, şirketlerin müşterilerine vermiş oldukları sadakat puanlarının değişiminde TC-Coin’i kullanacaklar. TC-Coin’in bir pazar değeri olacak. TC-Coin el değiştirdikçe, fiyatı da artıp azalabilecek.
Dolayısıyla dünyadaki diğer kripto paralar gibi bir pazar değeri olacak.
Talebe göre fiyat artacak. Genelde beklenti talebin yüksek olmasından dolayı fiyatın artması yönünde. Gruplar kendi şirketlerinde sadakat puanlarının bu kripto para ile yer değiştirecekler. Bu kripto paranın, TC-Coin’in sadakat puanların değişiminde kullanılacak.
Başka bir amaç yok. A mağazasından aldığınız bir puanı, B mağazasında kullanabileceksiniz.
Çoğunlukla hangi mağazadan alıyorsanız o puanı orada kullandırmak istiyorlar size.
Bunu artık farklı mağazalarda kullanma imkanı olacak.
Yani puanların değişimi söz konusu olacak.’’

Sadakat Piyasası 4 Milyar $’a Koşuyor

Araştırma şirketi Markets-andMarkets’in yayımladığı rapora göre, 2016’da 1,68 milyar dolar olan Sadakat Yönetim Piyasası’nın 2021 yılın da 4,59 milyar dolara çıkması bekleniyor.
İşletmelerin pazar paylarını artırmak için rekabette farklılaşmaya olan ihtiyaç sadakat yönetimi pazarının büyümesi için başlıca etkenlerden biri olarak gösteriliyor.
Sadakat yönetimi pazarının büyümesini sağlayan diğer faktörler arasında tüketici demografisine sık sık kayma, müşteri segmentasyonlarına yönelik sadakat programlarının odağı, mobil teknolojilerin kullanımında önemli artış ve kart sahiplerinin sayısındaki yükseliş de yer alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir