Nasa’nın Zaman Makinesi

Aşağıdaki verdiğim linkteki makaleyi bu yazıdan önce onu okumanız sizin için daha faydalı olacaktır.  Çünkü şimdi yazdığım makale o makalenin devamı niteliğindedir.

Link: Jwut Teleskobu Ekim Ayında Uzayda 

NASA’nın yeni teleskobunu gösteren, yani James Webb Uzay Teleskobu’nu gösteren timelapse videosu  çok kısa zaman önce yayınlanmıştır.

NASA tarafından Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçmesi için tasarlanmış ve geliştirilmiş olan James Webb Uzay Teleskobu önümüzdeki yıl görevine başlayacaktır. James Webb Uzay Teleskobu hakkında kısa bir tanım yapmak gerekirse bu teleskob, kızılötesi mercekleri sayesinde yıldızların milyarlarca yıl önceki hallerini rahatça gözlemleyecektir. Bilim alanında zaman makinesi olarak nitelendirilen James Webb Uzay Teleskobu geçtiğimiz süreçlerde yapımı tamamlanmıştır. Zaman makinesi olarak nitelendirilmesinin sebebi ise yıldızlardan yayılan ışıklar, ışık hızıyla ilerledikleri için biz yıldızlara baktığımızda ise aslen geçmişe bakmış bulunuyoruz. NASA tarafından yapılan açıklamada ise yeni uzay teleskobu olan James Webb Uzay Teleskobu’nun kriyojenik testlerden başarı elde ederek geçtiği bilgisini duyurmuştur. James Webb Uzay Teleskobu’nun 2019 yılında Huble’ın yerine geçip Huble ile karşılaştırdığımızda daha ayrıntılı bir biçimde inceleyebilecek olan James Webb Uzay Teleskobu’nun dünya dışı hayatın keşfinde de büyük bir rol alması beklenmektedir. NASA tarafından geliştirilen yeni James Webb uzay Teleskobu’nun -387 Fahrenheita ulaşan bir sıcaklıkta görev yapacağı açıklandı. Ayrıca galaksimizde gezegenimiz Dünya’ya benzere 200 milyar gezegen olduğunu da söyleyen bilim adamları, James Webb Uzay Teleskob’u sayesinde beklenen keşfin çok kısa bir zaman içerisinde gerçekleşebileceği söylenmektedir. Hubble Uzay Teleskobu, 1990 yılında Discovery uzay mekiği vasıtasıyla yörüngeye taşınmıştır. James Webb Uzay Teleskobu, Hubble Uzay Teleskobu’na oranla 3 kat daha büyük merceklere sahip olması beklenmektedir. Hubble Uzay Teleskobu’ndan elde edilecek verilerin 100 katından daha fazlasını elde etmesi beklenmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir