Otonom Araçlar

 Otonom Araç Nedir ?

Otonom araç, insan desteği olmadan(sürücüsüz), çevresini algılayan ve navigasyon ile yönlendirme yeteneğine sahip araçlara verilen genel isimdir. Önceden sadece hayali bir kurgu olan, sürücüsüz araçlar ilk olarak Google tarafından geliştirilmeye başlandığında, artık hayatımızın bir parçası olma yolunda ilerliyor.

örnek vermek gerekirse, sürekli gelişme halinde olan Uber, yatırımlarının büyük bölümünü Otonom araçlara yapmakta ve dünyanın bazı kesimlerinde rahatlıkla insanlara hizmet vermektedir.

Özellikleri

Otonom araçların ne olduğunu anladığımıza göre isterseniz, bir de özelliklerine bakmaya çalışalım. Bir Otonom Araç genel olarak aşağıdaki donanımlara sahip olmaktadır:

1. Radar: Radarlar, yakın çevrede bulunan objeleri algılayabilmek için otonom araçların genelinde kullanılan bir özelliktir. Radarların yakınına yaklaşan, herhangi bir cisim sonucunda, aracın içerisinde alarm verip, durumunu güncellemekte kalıyor.

2. Şerit Takip Sistemi: Yine otonom araçlara takılan kameralar ile yol üzerinde kalan şeritler, otonom araçlar tarafından tespit edilip, şeridini korumasını sağlamaktadır. Eğer ki, otonom araç kendi şeridini terk ederse, araç sürücüsüne titreşim göndererek sürücüyü uyarıyor.

3. Kızılötesi Kamera: Gece görüşün sistemleri insan gözüyle görünmeyen ve yansımayan kızılötesi ışınları yola yönlendiriyor. Ön cama entegre edilmiş alıcılar vasıtası ile bu ışınların çarptığı objeleri algılayıp araç içi ekrana tespit edilmiş, olası cisimleri yansıtıyor..

4. Stereo Kameralar: Önce cama entegre edilen bu kameralar sayesinde, otonom araç önündeki yolun anlık olarak 3 boyutlu görüntülerini çıkarabiliyor. Böylelikle, 3 boyutlu görüntüler üzerinde birkaç saniye sonrasında, çevredeki nesnelerin konumlarını tahmin edip, hangi konumda olacaklarını tahmin ederek, cisimlerle çarpışma engelleniyor.

5. GPS: Otonom araçların uzaktan takip edilebilmesi için, GPS hizmeti kullanılmakta ve böylelikle kullanıcılar, araçların hangi konumda ve nereye doğru istikamet edebieceklerini anlık olarak görebiliyor olurlar.

6. Tekerlek Kodlayacıları: Tekerleklere entegre edilmiş bazı sensörler aracılığıyla, otonom aracın hızı anlık olarak ölçülebiliyor.

7. Lidar: Bu özellik, Google’ın otonom araçlarında, dönen ve araç tavanına monte edilmiş bu sensör, aracın saniyesinde 60 metrelik bir aralığı izler ve aracın bulunduğu ortamın dinamik bir 3 boyutlu modelini oluştururı

Yandex’in Otonom Arabası

Otonom araç yarışına, bir hamle de Yandex’ten geldi. Geçen sene test sürüşlerini gerçekleştirdiği Yandex.Taxi günümüzde Rusya/Moskova’da hizmet sunmaya devam etmektedir. Yandex tarafından geliştirilen bu araçları kullanmak için, Android ve IOS üzerinden Yandex.Taxi uygulamasını indirip, aracı kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca Moskova sokaklarında dolaşan, Yandex Taxi adı verilen Tesla – Model S otonom aracına binen müşteriler, araç içerisinde sınırsız internet erişimine sahip olabiliyor. Ayrıca yukarıda anlattığımız özelliklerden, GPS sayesinde, yüklediğiniz uygulama aracılığıyla aracınızın hangi konumda olduğunu görebilirsiniz.

Yandex.Taxi ve Uber Ortaklığı

Geçtiğimiz yaz ayında, sürücülü araç kiralama şirketi Uber ve Rusya’nın çevrimiçi Taxi uygulaması Yandex.Taxi güçlerini birleştirerek, Azerbaycan, Ermenistan, Rusya, Beyaz Rusya, Gürcistan ve Kazakistan’da hizmet vereceklerini açıkladı. Bu büyük ortaklığın bedeli ise, 3.73 milyar dolar oldu. Uber 225 milyon dolar ve Yandex ise 100 milyon dolar yatırım yaptı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir