Robotsu Böcekler

Robotlaşmaya doğru son sürat gittiğimiz bu dönemlerde insanoğlu kendi hizmetinde kullanmak üzere daha da ilerilere gitmiş durumda. İnsansı robotlar, robotsu araçlar, robotsu hayvanlar ve robotsu böcekler…

Gerçeğini aratmadığı gibi robot böcekler üstelik normallerinden de hızlı.

Canlılar hızlarını yüksek tutmak adına yer ile olan temasını olabildiğince kesmeleri gerekmektedir. İnsanlar ve hayvanlar 2 bacakları sayesinde bu konuda başarılı olsalarda böcekler 6 bacaklarından dolayı hız konusunda biraz vasatlar. Daima 3 ayakları zeminde olduğu için yavaştırlar.

Mühendisler bu durumun farkında olduğu için böceklerin hızlanması konusunda çareler arıyordu elbet.École Polytechnique Fédérale de Lausanne’da görevli araştırmacılar daha iyisi konusunda girişimleri sonuç verdi.

Sanal ortamdaki similasyonda böcekler üzerinde farklı koşma teknikleri uyguladı. İlginç olan şu ki gerçek böcekler en hızlı kabiliyetinde değiller. Aynı anda 2 ayakları yere değdiğinde normalde olandan çok daha hızlı bir performans ile koşmaları mümkün oldu.

Peki neden böcekler daha yavaş olmasına rağmen 3 ayak yere değecek şekilde koşuyordu ki? Araştırmanın başkan yardımcısı Robin Thandica: Araştırma sonuçları, gerçek böceklerin kullandığı tekniğin yere paralel yüzeylerde en hızlı olmadığını, ancak yer çekimine karşı oldukça etkili bir teknik olduğunu gösteriyor. Kısacası Yaradan Mevlam hiçbir şeyi boşuna yapmıyor 🙂

Öte yandan böcek beyninin şemasını oluşturan Japon bilimadamları da robot böcek için adım attı. Tokyo Üniversitesi’nin Bilim ve Teknolojik Araştırmalar Enstitüsü’nde görev yapan Profesör Ryohei Kanzaki ve ekibi inanması güç ama yaklaşık 30 yıldır bu proje üzerinde çalışıyor.Asıl amaç insan hastalıklarına karşı yeni tedavi yöntemleri bulmak olsada ortaya robot böceklerin çıkmasından da memnunlar.

İnsanlara fayda temelli yola çıkan Japon bilimadamları bu konuda oldukça mesafe aldı. Ekip daha önce genlerini değiştirdikleri bir erkek ipek böceğinin kokuya değil, ışığa tepki vermesini sağladı.

Diğer bir deneyde erkek iprek böceği pilli bir arabaya yerleştirildi. Araştırmacıların böceğin, dişi böceğin kokusunu verdiği bölgeye doğru aracı yönlendirebildiğini izledi. Böceklerin beyin yapısı uçarken başka bir böceği yakalama gibi hareketleri kontrol edibiliyor olduğunu gören Kanzaki bu durumun böceklerin mükemmel yazılıma sahip olduğunu söylüyor.

Uzmanlar robotsu böcekler sayesinde kilometrelerce uzakta saklı bulunan uyuşturucu, maden, zehirli gaz veya enkaz altında sıkışmış insanları bulacak diye düşünüyor.

ABD bizi yine şaşırtmadı ve robotsu böcekleri özellikle askeri alanda ajanlık ve gözetlemede kullanmayı hedefliyor. 3-5 cm arasında değişen uzunlukları tehlikeyi fark etmemizi sağlıyor aslında.

3-5 cmlik bu robotların motorunun 3mm olacağı ayrı bir enterasan 🙂 BBC de haberle ilgili tam işlevsel robot böcekleri üretebilmenin 10-15 yıl alabileceğini ifade ettiler. Robotsu böcekleri yaparken doğadan etkilenip ton balığına benzer bir robot yapacaklarını söylediler.

Dünya üzerinde böylesine gelişmeler yaşanıyorken Türkiye’nin adını zikretmekten büyük gurur duyacağım. Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Özcan, yapmış olduğu duyuruda böcek robot araştırmalarına ABD’deki Harvard Üniversitesinde başladıklarını ve buradaki bilim insanlarıyla “böcek robot” prototipi geliştirdiklerini ifade etti. ABD’deki çalışmalara nispeten daha gelişmiş prototipi Bilkent Üniversitesi’nde devam ettiklerini ayrıca çalışmalara destek için TÜBİTAK’a da destek başvurusu yaptıklarını belirtti. Böcek robotun, 23 tabaka karbon fiber ve polimer film malzemeden yapıldığını, bu tabakaların lazerle işlendikten akabinde üst üste eklenip ısı ve basınç yardımıyla bir araya getirildiğini belirten Özcan aynen şunları söyledi: “Robotu tasarlarken, hamam böceğinin devinim kabiliyetlerinden ve doğayla uyumlu fiziksel yapılarından esinlendik. Hamam böceği, 4 bacaklarıyla çok fazla hızlı devinim eder, hatta hızlı koşarken 2 bacaklarının üstüne kalkar. Bilimsel literatürde bu boyutta çok fazla çok 4 bacaklı robot bulunmuyor. Genelde 6 bacaklı robot yapılıyor. Biz bu robotta, 4 bacakla da dengeyi sağlayarak devrilmesini önledik. Böcek robot, şu anda öne, arkaya ve bir yengeç gibi yana yürüyebiliyor, geriye dönebiliyor.”

Ayrıca Özcan böcek üzerinde tasarım ve mekanik olarakta yol adlıklarını ve robotun artık tırmanabileceğini ve arka bacaklarını yükseğe kaldırabileceğini söyledi. Özcan : Robotun en ucuza üretilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu robotların yakında tümünün Türkiye’de üretilip memlekette kullanılmasını sağlamak istiyoruz ” diye belirtti .

 

Özcan robotla ilgili son olarak şunları kaydetti:

“Robot tamamlandığında, boru hattı gibi yerlerde denetleme görevi yapabilecek. Küçük aralıklardan geçebileceği için çökmüş bir binada arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek. Bir uçağın motorunun bakımının endoskopik cihazlarla yapıldığını biliyoruz. Bu tür bir robot teknolojisi, uçak bakım ve onarımında kullanılabilir. Robotun üstüne değişik sensör ve cihazlar yerleştirerek çok fazla değişik alanlarda kullanımının önü açılabilir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir