Uzun zamandır hayal edilmekte olan ses dalgaları ile nesneleri havaya kaldırma yöntemi bundan sonra hayal olmaktan çıkabilir! Çünkü bilim adamlarının gerçekleştirdikleri son araştırmalar ve çalışmalar neticesinde çok ilginç sonuçlar meydana çıkmıştır.

Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda yüksek frekanslar ile nesneleri yerlerini değiştirme, ses dalgaları ile nesneleri havalandırıp havada asılı tutma gibi denemeler yapmışlardır. Peki bu denemelerin sonucu ne oldu ? Hemen bu soruya bir yanıt vereyim… Yapılan bu denemeler sonucunda kısmende olsa başarılı olan denemelerin bulunduğunu söyleyebilirim. Bu çalışmalardan sonra büyük bir çalışma içerisinde de bulunuldu. Özellikle bilim adamlarının yapmış olduğu son çalışmalar sonucunda daha büyük nesnelerin ses dalgaları ile havaya rahat bir şekilde kaldırılabileceğini ve havada tutulabileceğini ortaya koymuştur.

Yapılan denemeden biraz bahsedelim;

Birleşik Krallık ve Brezilya ülkelerinde çalışmakta olan bilim adamları tarafından 14mm akustik dalga boyu uzunluğuna sahip 3.6 kat daha geniş bir biçime sahip olan polistiren(saydam bir plastik hammadde) küre havaya kaldırılmıştır. İlk defa havaya kaldırma başarısı bu deneyde gerçekleştirilmiştir. Tüm bunların yanı sıra, bu polistiren küreyi ilaveten havaya kaldırmakla yetinmeyip havada asılı bir şekilde tutarak bu konuda da net bir başarıya imza atmışlardır. Bu deneydeki bir başka amaç ise dalga boyunu aşmakta olan daha geniş cisimlerin havaya kaldırılması ile alakalı başarılı olup olunmayacağıydı. Bu deneyle beraber ilk kez daha büyük nesneler üstünde bu olay başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş oldu.

Ayrıca bu yapılan deneyde çok ilginç anların olduğunuda söylemekte yarar var. Bu ilginç hususlardan birisi de, ses dalgalarını sağlamakla görevli olan dönüştürücülerin sayısının ve açısının çok rahat bir şekilde değiştirilebilmesi. Bunun yanı sıra dönüştürücülerin yatay ya da dikey olarak hareket etmesi de mümkün kılınmıştır. Bu hareket sırasında nesnenin havadaki hareketini koruyabilmesi hedefiyle kesinlikle bir fiziksel destek gerekmemektedir. Yapılan bu araştırma ve deneyin sonucu şu an itibariyle başarıya ulaşmış durumdadır. Fakat önümüzdeki kısa vakit içerisinde ultrasonik ses ile çalışan hovercar’ları kullanabilme ihtimalimiz oldukça düşük. Bu deney ve incelemeler sonucunda, yani bu alanda oluşturulan tüm çalışmalar neticesinde alınan sonuçlar gayet iyi olsa bile daha çalışılacak çok şeyin olduğunu söylemekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir