Defterdar | Bir Bilgenin Defteri
SpaceX Uydularını Fırlatıyor – Security Hell
Ana Sayfa / Teknoloji / SpaceX Uydularını Fırlatıyor

SpaceX Uydularını Fırlatıyor

SpaceX, Geçen hafta dünyanın en güçlü roketi konumunda bulunan Falcon Heavy’i başarılı bir şekilde uzaya fırlattı. Şimdi ise bütün dünyaya internet erişimi imkanında bulunacak olan uydularını fırlatmaya hazırlandığını belirtmekte fayda var. Firma, İspanya Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilmiş olan Paz adlı uyduyu göndereceği Falcon 9 roketi ile birlikte iki tane daha deneysel geniş bant uydusunu da uzaya taşımayı planlamaktadır.

Bildiğiniz üzere dünya, Falcon Heavy’i dünyanın en güçlü roketi olarak adlandırmaktadırlar. Yüksek maliyetine karşın kapasitesi yeterli gelmemektedir. Bu sebeplerden dolayısıyla Starlink ismiyle internet girişiminin karlılığı yetersiz kalmamaktadır. Bu sebeplerden dolayısıyla Falcon 9 roketi uzaya fırlatılacaktır. Falcon 9 roketiyle birlikte gönderilecek 0lan Microsat-2a ve Microsoft-2b uyduları, önümüzdeki 10 senelik bir süreç içerisinde kurulması beklenmektedir. Geniş bant internet yaymakta olan uydu filosunun ilk uyduları olmaları ile büyük dikkat ve büyük ilgi uyandırdığını da söylemek gerekiyor.

21 Şubat 2018 Çarşamba günü Türkiye saati ile 17.17’de fırlatılan uyduları yukarıya taşıyan bu roketler, görevlerini tamamladıktan sonra ise okaynusa iniş yapacaklardır. FCC ( Federal İletişim Komisyonu ) tarafından deneysel linsans verilen uydularla ilgili şuan henüz bir resmi açıklama yapmayan SpaceX, önümüzdeki seneden itibaren 4425 tane ufak uyduları dünya yüzeyine yollamayı planlamaktadır. Hemen ardından ise dünyanın genelinde 7500’den fazla uydu ile birlikte bütün dünyaya hızlı bir internet sağlamayı ana hedef olarak koyduklarını dile getirmekte fayda var. SpaceX firmasının bir diğer önemli hedefi ise, 2025 senesine kadar toplam 40 milyon müşteriye ulaşarak bu konuda önemli bir mesafe kat etmeyi hedeflemektedir. SpaceX, eğer bu hedefini başarılı bir şekilde gerçekleştirirse yaklaşık olarak 30 milyar dolar gelir elde edecektir. Bu rakam fazla ya da düşük olabilir.

SpaceX’in uydu üzerinden internet sağlayacak olan ilk şirket olmadığını açık bir şekilde belli edelim. Çünkü OneWeb şirketi de 900’den daha fazla uydu ile önümüzdeki seneden itibaren hizmet vermeyi hedeflemekte olduğunu söyleyelim. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde Boeing’de uzaydan internet sağlayacağını açıklayarak bu konuda önemli bir adıma imza attığını söyleyebiliriz.

Hakkında ScH

Kurucu

Check Also

Çin Roket teknolojisi Destekleyen Yapay Kalp Geliştirdi

Çinli bilim adamları, roket teknolojisini kullanarak yapay bir kalp geliştirdiler ve bugün bir medya raporu, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir