Teknoloji ile Gelebilecek 7 Meslek

Teknolojinin gerçekten hızlı bir şekilde geliştiği bu dönemlerde dijitalleşmeye başlayan yaşam ve yapay zekayla karşılaşmaktayız. Bu sebeplerden dolayıda gelecekte teknolojinin gelişmesiyle bir çok meslek ortaya çıkacak

Öngörülebilen 7 tane geleceğin mesleği ile sizleri baş başa bırakıyorum.

Sanal Mağaza Görevlisi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ilerleyen zaman içerisinde müşteriler oturdukları yerlerden fiziksel mağaza deneyimi yaşayacağı söylenmektedir. Sanal mağaza görevlileri de müşterileri ile dijital satın alma işlemlerinde video konferansları ile yönlendirip istedikleri ürünlerin satın alınmalarına vesile olacaktır

Finansal Denge Koçu

Bildiğiniz üzere para, artık banknot şeklinden çıkmaya başladı. Finansal denge koçlarını ise teknolojinin gelişmesi ile birlikte gelecekteki önemli mesleklerden biri olmaya aday konumda olduğunu belirtmek isterim. Finansal denge koçları, insanlara bu konuda nasıl daha iyi bir finansal duruma gelebilecekleri hakkında bilgilendirmelerde bulunacak. Ayrıca insanların dijital para transferlerini takip edecek.

Otoban Denetleyicisi

Ulaşım alanında çok önemli bir meslek haline geleceğini net bir şekilde ifade edebilirim. Sürücüsüz araçlar, teslimat için insansız hava araçları gibi çeşitli teknolojiler kullanılmaya başlandı. Sürücüsüz araçlar için çıkması beklenen bu meslekte otoban denetleyicileri, yolların ve hava yollarının daha verimli bir halde yönetilmesini sağlayacak çeşitli profesyonellerden oluşmaları beklenmektedir.

Dijital Sağlık Teknisyeni

Bir çok uzman sağlık hizmetlerini yapay zeka yardımı ile yapılmasını ve bu vesileyle bütün insanlığa ulaştırabilmeyi amaçlamaktadır. Beklediğimiz sisteme göre hastaların bütün şikayetleri için doktorlara gitmeleri yerine yapay zeka algoritmalarını uygulamakta olan teknisyenler tarafından ziyaret edilecek ve rahatsızlıklarına teşhis konulacaktır.

Zindelik Danışmanı

İnsanların yaşamını tehlike altına sokan sağlıksız yaşam tarzları ve obezite gibi sağlık sorunları bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber geleceğin zindelik danışmanları, bu cihazlardan toplanan verilerin doğrultusunda hareket ederek müşterilerinin zinde bir halde kalmasına ve bu konuda devam etmesini sağlayacaktır. Yani bir nevi insanları motive ederek daha rahat ve daha güzel bir hayat yaşamalarına vesile olacaklardır.

Refakatçi

Bildiğiniz üzere Biyoteknoloji ile birlikte insanların ortalama yaşam sürelerinin artması beklenmektedir. Bu sebeplere bağlı olarak da yaşlı nüfusun da artışa geçmesi beklenmektedir. Refakatçiler ise teknoloji ile ilgilenmeyen bu insanlarla sohbet edecek. Ayrıca bu insanları da yürüyüşlere çıkaracak. Bu insanlar ile vakit geçirecekler.

Veri (Data) Dedektifi

Veri Dedektifi mesleği gelişen teknoloji ile birlikte gelecekte meslek olarak ortaya çıkması beklenmektedir. Veri Dedektifliği için çeşitli firmalar ve şirketler milyonlarca dolar harcayarak bu büyük verinin potansiyelinden yararlanmak için çalışmaktadırlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir