Defterdar | Bir Bilgenin Defteri
Telefon ile Kontrol Edilebilen Ampul: – Security Hell
Ana Sayfa / Teknoloji / Telefon ile Kontrol Edilebilen Ampul:

Telefon ile Kontrol Edilebilen Ampul:

Bir ampul ne kadar akıllı olabilir ?

Akıllı Ampuller Öncesi

Tarih kitaplarına göre Ampul 1879 yılında, Thomas Edison tarafından icat edilmiştir.  Edison ürettiği akkor ampuller ile o günlerin, popüler ismi olmuş ve tarihe ismini yazdırmıştır. Lakin günümüzde kullandığımız ampuller ile o günün ampulünü karşılaştırmamız büyük hata olur sanırım. Çünkü günümüzde elektrik ve fiziksel optik gibi fizik alanlarındaki gelişmelerin ardından, günümüzde sıklıkla kullandığımız LED ampuller çıktı. LED ampuller öncesine kadar da akkor ampuller kullanılmaktaydı ancak pek fazla verimli olmadığından bu ampuller yerini LED ampullere bırakmıştır.

Günümüze dönersek;

Pek çoğumuz, uyumadan önce ampulü açık bırakınca, bir daha yataktan kalkıp ampulü kapatmaya üşeniyor olabilirsiniz. Zaten hep bu üşengeçlikler ile teknoloji ilerliyor ya 🙂 Bir zamanlar, sırf ampulü kapatmak için belki ayağa kalkıp, kapatma düğmesine basmak bile zor geliyorken artık günümüzde akıllı ampuller aracılığıyla, telefonumuz üzerinde ampulü kontrol edebiliyoruz.

İlk Akıllı Ampul

 

Günümüzde ilk akıllı ampul 2014 yılında LG tarafından yayınlanmış oldu. Akıllı ampuller ilk olarak, “LG Smart Lamp” adını taşıyan ve 10 Watt bir güç tüketen bu ampul ile Android ve IOS işletim sistemleri üzerinde kontrol edilebilir.  LED teknolojisini kullanan bu ampul, Bluetooth ve WiFi gibi teknolojiler kullanılarak akıllı hale getirilmiş oldu.

LG’den atılan bu hamle ile artık akıllı hale getirilen araç gereçler arasında ampuller de yer aldı. Bakalım bu “Smart Lamp” adını verdikleri teknolojinin diğer özellikleri neler..

Akıllı ampulün bir özelliği ise, herhangi bir arama geldiğinde ampul yanıp sönerek size bir uyarı vermeye çalışmaktadır. Böylece telefonumuzun sessizde olması gibi durumlarda, bizi arayan olduğunda oldukça işimizi gören bir özellik gibi görünmektedir.

Ayrıca telefonda çalınan müzik eşliğinde, ampul yanıp sönerek bize eğlenceli vakit geçirme fırsatı sunmaktadır. Günümüzde halen satılmakta mıdır bilemiyorum fakat, gelin biz alternatif olarak bir de Philips tarafından çıkarılan Hue LED Bulb lambasına bakalım

.

Philips Hue LED Bulb

Wi-Fİ bağlantısyla uzaktan kontrol edilebilen, Hue ampulü ile oturduğumuz yerden ampulün parlaklığını, ışık renini, zaman ayarlarını, vb. Işlemlerimizi gerçekleştirmemizi sağıyor. 10W güç tüketimine shaip olan bu ampul, yine LG tarafından çıkarılan ampul gibi oldukça uzun ömürlü bir ampul olarak görülmektedir.

Ayrıca içerisinde 3 adet RGB LED bulunduran, Hue ampulü ile Sarı-Kırmızı ve Yeşil renklerini karıştırıp, istediğiniz renk tonunda ampulünüzde bir renk tonu elde edip, bulunduğunuz ortamı aydınlatabilirsiniz. Ampuller hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki kaynakları inceleyebilirsiniz.

Hakkında ScH

Kurucu

Check Also

Çin Roket teknolojisi Destekleyen Yapay Kalp Geliştirdi

Çinli bilim adamları, roket teknolojisini kullanarak yapay bir kalp geliştirdiler ve bugün bir medya raporu, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir