Virüsler Hangi Dillerde Yazılır ?

Virüslerin Yazılma Amacı Nedir ?

Günümüze kadar bulunan binlerce virüs çeşitlerini yazanlar henüz daha tespit edilememiştir. Edilenlerin sayısı da ciddi manada çok azdır. Bu saydığım sebeplerden ötürü herhangi bir virüs yazılımı yapan bir insan için niye bu virüsü yazıyor diye soramayız. Kimileri para kazanmak için virüs yazmaktadır. Kimileri yapabildiğini göstermek için virüs yazmaktadır. Yani bir nevi bilgisini ispatlamak adına yazmak istemektedir. Kimileri vardır bu işi sadece eğlence adına yaparlar. Bu işten büyük bir haz ve zevk duyarlar. Virüs yazanlar için bir genelleme içerisinde bulunacaksam o da şu olur. Virüs yazanların büyük bir kısmı antivirüs geliştiricileridir. Yani yaptıkları programları satabilmeleri adına bu işe girişmişlerdir. Yapılan araştırmalara ve incelemeleri baz alırsak, virüs yazarlarının büyük bir kısmı uzman bilgisayar kullanıcılarıdır. Bu insanlar işletim sistemlerinden de büyük ölçüde anlamaktadırlar.

Virüsler Hangi Dillerde Yazılır ?

Virüslerin hangi dillerle yazıldıkları konusuna değinmeden önce virüs yazmanın her yiğidin harcı olmayacağını söylemekte fayda var. Virüs yazmak için genellikle Assembly dili tercih edilmektedir. Assembly dilinin yanı sıra Pascal dili ile yazılan virüs sayısıda az değildir.

Gelin bu programlama dillerinin virüs yazan kişiler için kimler tarafından kullanıldıklarına ;

  •  WSH, Windows işletim sisteminin Script Host dilidir. Pek tercih edilen bir programlama dili değildir.
  • Java/JS-ActivX dili ,genellikle internet tabanlı virüs yazanların kullandıkları bir programlama dilidir.
  • VBS dili, açılımı Visual Basic Script dilidir. Genellikle e-mail ile virüs bulaştırmaya çalışan kişiler tarafından kullanılmaktadır.
  • LC/C++ dili, genel anlamda bir bilgisayarın tamamını kontrol altına almak isteyenlerin kullandıkları bir programlama dilidir.

Assembly dili, bu dil Windows işletim sistemi ve Dos işletim sisteminde doğrudan çalıştırılabilmektedir. Genel anlamıyla sıkı bir virüs yazarı için vazgeçilmez bir programlama dilidir.

Bu virüsleri neden yazdıkları konusunda sizlere detaylı bir anlatımda bulundum. Sizlere tavsiyem bilgisayarınızı doğru bir şekilde kullanınız. Herhangi bir sıkıntı veya sorun yaşamak istemiyorsanız bilgisayar güvenliğinizi ön planda tutun ve internette her siteye girmeyin. Eğer girecekseniz bile kendinizi güvence altına alıp giriniz. Özellikle bir yerden, bir siteden oyun veya başka bir şey indiriyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. Bilinmeyen ya da adı duyulmadık küçük çaplı sitelerden yaptığınız herhangi bir indirmelerin sonucunda bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir. Özellikle internette sizin bilgisayarınızı ele geçirmek adına yapılan bin bir türlü çeşit yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler ile sizin bilgisayarınızı ele geçirip çok rahat bir şekilde kontrol edebilirler ya da özel bilgilerinizi çalabilirler. Bu konuda size tavsiyem girdiğiniz sitelere dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir